Suha i dehidrirana koža nisu isto: evo u čemu je razlika i zašto ne treba brkati te pojmove
- Baš kada pomislimo da smo napokon u potpunosti razumjeli sve pojmove u beauty svijetu, saznamo nešto što nam potpuno promijeni perspektivu
- Među tim pojmovima su i oni koji se odnose na suhu i dehidriranu kožu. Naime, mnogi misle kako ova dva epiteta označavaju isto stanje kože, a zapravo su prilično različita
- Kako bismo razriješili dilemu, objasnit ćemo koja je zapravo razlika između suhe i dehidrirane kože
- Pročitaj također: Za komedogene i nekomedogene skincare sastojke si sigurno čula, ali znaš li što to zapravo znači? Evo objašnjenja
Kada je riječ o tipovima i stanjima kože, postoji toliko naziva da se u tome sada već jedva snalazimo. Jedni od njih su i oni koji se odnose na suhu i dehidriranu kožu koje mnogi miješaju ili pak misle da su istoznačnice, a zapravo su dva različita pojma. Ako te zanima koja je razlika između suhe i dehidrirane kože, evo objašnjenja.
Što je dehidrirana koža?
Dehidrirana koža je zapravo stanje u kojemu se koža nalazi kada ne dobiva dovoljno vlage. Dehidriranost se može dogoditi svima bez obzira na tip kože. Čak i osobama s masnom kožom. Dehidrirana koža izgleda beživotno, odnosno nema zdravi sjaj te pokazuje preuranjene znakove starenja poput pojave sitnih bora i gubitka elastičnosti. Također, na dehidriranoj se koži podočnjaci i sitne nepravilnosti više ističu, a ako je dehidracija dugotrajna, koža može i svrbjeti.
Kako tretirati dehidriranu kožu?
Ako želiš da tvoja dehidrirana koža izgleda zdravo i sjajno, potrebno ju je hidrirati, odnosno vratiti joj vlagu. To možeš napraviti brojnim preparatima koji su namijenjeni za dehidriranu kožu bez obzira na njen tip, a oni najčešće sadrže sastojke poput hijaluronske kiseline, aloa vere i ceramida. Također, kožu je jako važno hidrirati iznutra što ćeš osigurati dovoljnim unosom tekućine, ponajviše vode.
Što je suha koža?
Kada je riječ o suhoj koži, vlaga nije problem i ona će biti suha bez obzira na količinu tekućine koju unosiš i hidratantne sastojke koje nanosiš. Naime, suha koža je tip kože. Baš kao što postoje masna i kombinirana koža. Suhoj koži prvenstveno nedostaje ulja i lipida zbog čega se nerijetko peruta, na njoj se pojavljuju crvenilo i iritacije, a postoji i velika šansa za pojavu stanja poput ekcema, psorijaze i drugih.
Kako tretirati suhu kožu?
Kao što je već navedeno, suhoj koži ne nedostaje toliko vode koliko joj nedostaje hranjivih sastojaka i ulja koja će učiniti da izgleda zdravije. Stoga, za njegu suhe kože su ključni sastojci poput shea maslaca, ceramida, jojobinog i ulja čajevca, mineralnih ulja, lanolina i slično. Ovi će sastojci pomoći koži da zadrži vlagu što dulje i vratiti joj zdravi sjaj. U njezi zdrave kože puno će pomoći i korištenje raznih maglica za osvježavanje poput ružine ili termalne vode.