Rumenilo – proizvod s kojim svako lice blista

Thinkstock / Spencer Davies
Suvremeni tempo života nerijetko naše lice ostavi umorno i bez sjaja, a u kreiranju blistavog izgleda rumenilo nam može itekako pomoći. To su znali čak i drevni Egipćani, a do danas smo uznapredovali pa postoji nebrojeno mnogo nijansi, ali i formulacija ovog proizvoda. Vizažistica Bianka Žugelj nam je otkrila sve tajne rumenila.
Vidi originalni članak

Pušenje, suh zrak, umor – postoje stvari koje čak niti puder ne može prikriti. Ali zato postoji rumenilo, proizvod koji ne prikriva nepravilnosti, nego ističe najljepše dijelove našeg lica. Ružičasto, crveno, u boji breskve ili ljubičasto – manje je važno dok god znaš kako ga nanijeti.

Od voćnih sokova do otrovnih pasti

Prva rumenila radila su se od soka zgnječenih bobica i voća, ali i okera (prirodni pigment) čija boja varira od žute do tamnocrvene, a zanimljivo je kako su se crvenom okeru pripisivale magične i životne moći, pa su se njime nerijetko posipala tijela pokojnika. U drvenom Egiptu takvom pastom su se ukrašavale usne i obrazi, da bi u doba Grčke uglavnom završavala na obrazima. Povjesničar Klement Aleksandrijski nije gledao blagonaklono na make up, pa je tako napisao kako žena koja nosi šminku na licu vara svog muškarca u samom startu, prikazujući se za nešto što nije.

Uzletom kršćanstva u Europi, dolazi do naglog pada korištenja kozmetike, pa je korištenje rumenila bilo znak promiskuiteta i velike vezanosti za zemaljski život, na što se nije gledalo blagonaklono. Ipak, žene su se i tu dosjetile muci, pa su umjesto različitih smjesa ponekad grebale i štipkale obraze do krvi. Ipak, postojala je tanka granica dozvoljenog – viši slojevi i prostitutke imali su dozvolu za nošenje rumenila.

Kraljica Elizabeta I., poznata trendseterica svoga doba, je bez imalo srama koristila tada najnapredniju kozmetiku. Uz puder od žive i arsena, svoje mjesto u njenoj torbici pronašao je živin sulfid koji je služio kao rumenilo. Ista kraljica nametnula je i trend visokog čela, ali ne iz vlastite želje da izgleda posebno i drugačije nego jer joj je zbog opasne kombinacije kemijskih elemenata koje je nanosila na lice ispadala kosa. Međutim, posljedice su znale biti i mnogo gore, a uključivale su facijalni tremor, paralizu, pobačaj, pa čak i smrt. 1863. Bourjois kreira prvo rumenilo u kamenu kakvo poznajemo i danas, a od tada su se mijenjali samo trendovi.

Sve tajne prekrasnog rumenila

Od toga da same miješamo rumenilo kod kuće do danas prošlo je mnogo vremena, a izbor nijansi i tekstura je veći no ikada. Vizažistica Bianka Žugelj naglašava kako je jednako važno pronaći pravu teksturu, koliko i pravu nijansu.

"Kod svjetlijeg tena su idealne roza, ružičasta, boja breskve, narančasta i svijetla terakota nijansa. Tamnije nijanse tena mogu koristiti tamnije nijanse ružičastog, pa čak i crvenkaste nijanse, posebno ako je ten više maslinast", kaže vizažistica s dugogodišnjim iskustvom.

Različita rumenila ostavljaju i različit efekt na licu. Primjerice, sedefasta rumenila sa svjetlucavim česticama mogu licu dati svježinu, ali i istaknuti nepravilnosti poput akni. Mat rumenila mogu licu dati stariji izgled, ali će se lakše kombinirati s ostatkom make upa jer je manji rizik da bliještite na svim dijelovima lica.

"Rumenilo u prahu je pogodno za sva stanja kože, osim ako je koža izrazito suha. Ono se nanosi na prepudrano lice puderom u kamenu ili prahu. Rumenilo u sticku ili kremi je također namijenjeno svima, ali ne i izrazito masnoj koži. Nanosi ga se na tekući puder, jer se u protivnom neće dobro razmazati. Tekuće rumenilo je dobro za normalnu do suhu kožu, a i ono se nanosi na tekući puder", dalje otkriva naša suradnica.

Za dobro naneseno rumenilo, jednako je važno kvalitetno rumenilo, kao i kvalitetan kist. Bianka savjetuje da ne koristiš kistiće koji dođu priloženi uz rumenilo, jer je s njima nemoguće dobiti prirodan, kružni nanos, nego su skloniji ostavljanju definiranih pruga. Dobar kist za rumenilo ne smije biti ni prevelik, a idealno je da je manji od onoga za nanošenje pudera u prahu. Ako želiš koristiti tekuće rumenilo savjetuje da koristiš prste, posebno ako si početnica. Čak i ako se radi o istoj vrsti, rumenila se mogu razlikovati u količini pigmenta koji sadrže. Tako ružičasto rumenilo, naizgled iste nijanse može biti više ili manje intenzivno, stoga nije neobično što žene ponekad pretjeraju.

"Ako staviš previše rumenila, višak ukloni maramicom ili jednostavno ublaži izgled s malo tekućeg pudera", savjetuje Bianka.

Svatko tko je ikada bio našminkan će se složiti – bez rumenila niti jeda look nije dovršen. Rumenilo ima nevjerojatnu moć transformacije lica: daje mu svježinu, oblik i boju, stoga već danas posegni za svojim omiljenim i nanesi ga na ispravan način.

Posjeti Miss7.24sata.hr