Neonske boje za otkačene lookove
Visoki sjaj hedonizma u newyorškom Studiju 54 došao je do kraja u 80-ima kada su vlasnici Steve Rubell i Ian Schranger osuđeni zbog utaje poreza. Cijela modna industrija čistila se od posljedica i načina života u „ludim 70-ima“. Osamdesete su nam donijele neonske boje i hrabar make up koji treba znati nositi! Takve boje nisu možda za svakodnevno korištenje, ali su odličan način za borbu protiv zimskog sivila.
Na početku 80-ih djevojke na naslovnicama časopisa pojavljivale su se s minimalno make up-a. Filozofija ljepote je čistoća, energija i zaštita. Međutim, na londonskoj underground klupskoj sceni počeli su isplivavati mladi kultovi koji slave neprirodnu ljepotu. Boy George je u svojoj autobiografiji Take it like a man rekao: „Sa šminkom bi sigurno mogao izgledati egzotično“.
Boy George je bio prvi muškarac koji je krasio naslovnicu Cosmopolitan magazina s besprijekornim diva make up-om koji podsjeća na Lanu Turner iz 1950-te. Od 1985-te njegov make up duguje više „kraljicama“ Dinastije Joan Collins i Lindi Evans nego klupskoj underground sceni. Trendovi u make up-u su više pod utjecajem Dinastije nego bilo kojeg časopisa ili modne revije. Ova američka serija koja se prikazivala od 1981. do 1989. za mnoge je Biblija ove dekade. Dive Dinastije vratile su razinu savršenstva u šminkanju na male ekrane.
Šminka Joan Collins odnosno njenog lika negativke Alexis Colby sastojao se uglavnom od primarnih boja baš kao i vještica u Disneyevom crtanom filmu: porculanska zamatirana podloga, sjajna crvena usta, vatreno crveno rumenilo i smoky eyes obrubljen crnom bojom iznad i ispod oka.
U međuvremenu, kako bi naglasila svoj nježan lik Krystle Carrington, Linda Evans nosila je nijanse roze i boje marelice s plavim eyelinerom kojeg je popularizirala Lady Diana. Iako je bila jedna od najpoznatijih žena u 80-ima, Lady Di nije bila modna ikona sve do 90-ih. Žene koje su utjelovile ovu dekadu bile su Joan Collins i njene kolegice iz Dinastije, Paloma Picasso, Jerry Hall, Prva Dama Nancy Reagan, Margaret Thatcher, Ivana Trump i Madonna (u svojoj Marilyn Monroe fazi). Pravilo koje su sve ispunjavale bile su crvene usne. U rujnu 1986. u Vogueu kažu: „Velika novost su dramatična usta.“ Ono što je bila još veća novost su nepočupane, debele obrve koje su popularizirale Madonna i Cindy Crawford.
Ovu dekadu ćemo privesti kraju time što je hollywoodski glamour dao zeleno svijetlo vizažistima da teški makeup vrate nazad u modne časopise. Poznati make up artist Tyen savjetuje: “Nosite maslinasto zelena sjenila i ona boje šljive uz žuti ruž – da, žuti. Nije tako šokantno kako zvuči.“
U rujnu 1988. Vouge je predstavio svjetske modele: Tatjanu Patitz, Lindu Evangelistu, Cindy Crawford, Estelle Lefebure, Karen Armstrong i Rachel Williams. Uspon ovih supermodela sa sobom su donijeli novi naraštaj make up artista koji će u sljedećoj dekadi odbaciti ovaj „maska“ look 80-ih i uvesti neke potpuno drugačije novitete.
Kako kreirati look?
Teško da ćete ikad pogriješiti prilikom kreiranja looka 80-ih. Tu ne vrijedi pravilo manje je više, dapače. Zato su osamdesete idealna inspiracija za nadolazeće vrijeme karnevala, ali i za tematske partye. Nanesite tekući puder na cijelo lice i zamatirajte puderom u kamenu ili prahu. Ako želite efekt osunčanog tena na cijelo lice nanesite i bronzer. Na oči nanesite boje kakve god želite – žutu, zelenu, ljubičastu, narančastu – što jača boja to bolje. Slobodno ih možete i pomiješati. Oko obrubite crnim eyelinerom.
Uvijte trepavice i stavite nekoliko slojeva maskare. Nanesite jarku boju rumenila na jagodice – neka izgleda teško. Iskoristite to jer ovo je jedini look gdje si to možete priuštiti. Ukoliko imate nepočupane obrve – super, ostavite ih tako, a ako nemate, obavezno ih podebljajte sjenilom ili olovkom za obrve. Na usne također možete staviti jaku boju, npr. fuksiju. Neka i usta i oči budu jako naglašene.