Hoće li članstvo u EU utjecati na cijenu frizera?
Iako se u Hrvatskoj kriza itekako osjeti, velik broj žena ne odustaje od odlaska u frizerski salon. To ni malo ne čudi, jer ponekad baš u kriznim vremenima žene još više inzistiraju na održavanju ljepote, pošto se moraju odreći mnogočega drugoga. U inozemstvu se frizerske usluge nerijetko smatraju luksuzom, pa tako nije neobično da u Berlinu bojanje platite 80 eura (oko 610 kn, Salon Beauty Direction BLN), dok se skidanje ili popravljanje boje naplaćuje još više. I to bez frizure ili šišanja.
U usporedbi s drugim europskim gradovima, cijene hrvatskih salona se čine razumne. Ivica Zanetti, vlasnik salona Zanetti i predsjednik Ceha frizera i kozmetičara kaže kako možda neće tako dugo ostati iste:
"U Europskoj Uniji su sve usluge izuzetno skupe, pa tako ni frizerske nisu iznimka. Stručno znanje se izuzetno cijeni i nije čudno što se frizerske usluge stoga promatraju kao luksuz. Za očekivati je da bi se to moglo dogoditi i kod nas. Međutim, dok bi u našem slučaju dio salona definitivno izgubio na klijenteli zbog rasta cijena, skuplji saloni mi mogli spustiti cijene ili ih čak zadržati te na taj način privući još klijenata zahvaljujući svojoj reputaciji."
Ivana Oletić, vlasnica frizerskih salona Iva, tvrdi kako se cijene zadnjih godina turbulentno mijenjaju. Za to su kriva sve veća potraživanja od države, uvođenje novih obveza, edukacije koje su nužne da bi salon zadržao određenu razinu poslovanja.
Ova iskusna frizerka vjeruje kako sami ulazak u EU neće direktno utjecati na cijene. Međutim, može utjecati na cijenu drugih troškova što se već dogodilo prošle godine. Kvalitetni saloni će stoga morati dizati cijene, dok će manje kvalitetni saloni morati zatvoriti svoja vrata. To će pak biti prilika da se frizerski lanci iz inozemstva prošire na naše tržište, kao što se već događa u drugim državama.
"Austrija i Slovenija zadnjih godina funkcioniraju na isti način. Cijene u gradovima su sa 2011. na 2012. porasle do nekih 10% dok u manjim sredinama toliko opadaju. Srbija (koja nije u EU) više osjeća pad cijena i stvara se kolaps na tržištu zbog masovnog otvaranja jeftinih salona, fenirnica te cijena koje su uspoređene sa cijenom dviju kava u kafiću", objasnila je Ivana.
Naravno, viši standard, znači i više cijene usluga. Tako u Zurichu, u salonu R 79, obično žensko šišanje košta između 590 i 660 kn (97 do 110 švicarskih franaka). Ivana kaže kako se u razvijenim zemljama višeg standarda očekuje da 10% plaće izdvojite za prosječnu uslugu bojenja, šišanja i frizure.
"Kao vlasnica salona u Hrvatskoj do sada nisam ni ne razmišljam dizati cijene usluga u salonima s razlogom ulaska u EU. Jedini razlog može biti situacija u državi koja nije sjajna,davanja su velika i nikako se ne olakšava frizerima. No, svakako vjerujem da uskoro dolazi malo sunca i za nas", za kraj je poručila naša sugovornica.
Više slika pogledajte u galeriji...