Anti-age: Sve što trebate znati o sastojcima proizvoda i tretmanima za pomlađivanje
Kad gledamo globalnu kozmetičku scenu, sve više formula dio je anti-age priče: spominju se vrhunski sastojci, dugogodišnja istraživanja, i itekako napredne molekule koje će naše lice održati mladolikim koliko god je to moguće. Zašto i kako koža stari? Razlog tome su biološki procesi, toksini koje unosimo, smanjenje debljine same kože, smanjenje kolagena i hijaluronske kiseline... Kako bi sve to usporili, laboratoriji diljem svijeta svakodnevno rade u službi ljepote, stoga postoje dokazano aktivni sastojci koji njeguju kožu na najbolji način. Jedan od njih su i UV filteri - sprječavaju pojavu mrlja na licu i raznih depigmentacijskih poremećaja. Potom tu su retinoidi odnosno derivati vitamina A čija je funkcija povećanje sinteze kolagena. Istu ulogu imaju i peptidi dok se antioksidansi bore protiv slobodnih radikala.
Jedan od primjera je vitamin C koji se pokazao kao izvrstan adut na ovom području. Zasigurno ste čuli za koenzim Q10 - često se spominje kao jedan od onih boraca koji obećavaju dugotrajnu ljepotu, a slično je i s hijaluronskom kiselinom. Nju, naime, imamo u koži, no kako s vremenom stanice kože gube sposobnost njezinog stvaranja, poželimo je nadomjestiti. Resveratrol je sastojak koji dolazi iz grožđa, snažan je antioksidant i svijet kozmetike ga obožava upravo radi usporavanja procesa starenja kože. Još jedan i možda najveći heroj mladolikosti kože je - hidratacija. Kreme s visokim postotkom vlažnosti stvarno djeluju odmah, u trenu nakon aplikacije očita je bolja mekoća kože, lice nekako zablista, a bore su nešto manje izražene. A tko još pazi da koža čuva vlagu? Upravo gore navedena hijaluronska kiselina.
Anti-age kozmetika na prvo mjesto stavlja serume, pa onda noćne kreme, maske... Navečer kad očistimo kožu ona konačno prodiše i spremna je ultimativni anti-age kućni tretman. No, kućna je radinost, naravno, samo dio ove scene. Stručni tretmani koji pomlađuju kožu popularni su tokom cijele godine i često su u simbiozi s najnovijim tehnologijama koja je u anti-age industriji našla snažnog saveznika. Jedan od najnovijih je Pelleve, ističe doktorica Lea Homolak iz zagrebačke poliklinike Echo: "Pelleve je revolucionarna i sigurna metoda pomlađivanja i zatezanja kože, odabrana čak i od strane američke administracije za hranu i lijekove." Koristeći radiovalove, pomoći Pelleve tehnologije prenosi se energija u unutarnje slojeve kože čime se stimuliraju fibroblasti, potiče restrukturiranje postojećeg i stvaranje novog kolagena, a bez uništavanja površinskih slojeva kože. Time se postiže trenutni učinak zatezanja kože u manje od sat vremena, te se Pelleve danas smatra najboljim metodom kada je potrebno trenutno pomladiti kožu i dati joj svjež i odmoran prirodni izgled.
Odgođeni pozitivni učinak vidljiv je za nekoliko tjedana, a ovisno o tretiranoj koži traje i do šest mjeseci. Pelleve je nastao kao alternativa invazivnim, nerijetki i bolnim zahvatima, koji često zahtijevaju anesteziju, nose potencijalni rizik i imaju znatno vrijeme oporavka kože. Već niz godina primjenjuje se vrlo popularna mikrodermoabrazija - ovaj postupak čisti i regenerira kožu i kod problema akni, ožiljaka, bora, hiperpigmentacije i keratoze. Iako treba nekoliko tretmana da bi se vidio napredak, s vremenom se smanjuju mrlje na licu, ono je mekše, zdravije, mladoliko. Žene se često odlučuju i za kemijski piling: važno je prvo testirati kako koža reagira kako ne bi nakon svega bilo neželjenih posljedica na koži. Postoji nekoliko vrsta kemijskih pilinga - površinski, srednje duboki i duboki. Neophodno je znati da nakon takvih tretmana iliti guljenja kože (koja se onda brzinski sama regenerira i stvara se nova koža) ne smijemo na direktno sunce, obavezno je korištenje krema s visokim zaštitnom faktorom, na što će vas sigurno i upozoriti stručna osoba koja vam je napravila tretman. Dakle, kreme s faktorima, ali i one koje izbjeljuju lice često su nastavak tretmana koje možete raditi kod kuće.
Oni koji su spremni za pod iglu možda će isprobati botoks, hijaluronsku kiselinu, dermalne fillere... Radi se o punjenju bora, takozvanom peglanju. Vrlo je važno da ga provodi stručna i iskusna osoba, doktor kojemu vjerujete. Prije ovakvih invazivnih tretmana potrebna je konzultacija s doktorom koji će procijeniti što vašoj koži, odnosno licu uistinu treba. Fillerima se čak može i podignuti lice jer ono s godinama kao da se objesi, gravitacija i vrijeme čine svoje. Svim tretmanima koji zahtijevaju odlazak u zdravstvenu ustanovu može prethoditi priprema preparatima tipa krema, seruma, gelova, a mnogi zahtijevaju i njegu nakon tretmana, npr. laserski zahvati u smislu zaštite ili cijeljenja. Ono što primjenjujemo kod kuće također je vrlo važno: zapamtite da je hidratacija na prvom mjestu, a onda i ostali sastojci koje nam nude napredne anti-age formule.